Rumia - miejscowość wczasowo - wypoczynkowa

Drukuj

Mamy wakacje, pora urlopowa, wielu z nas z pewnością ma zaplanowane wyjazdy dalsze, jak i bliższe, w celu wypoczynku. Ale nie każdy mieszkaniec Rumi czy okolicy zdaje sobie sprawę, że w ubiegłym wieku, zanim wybuchła II wojna światowa, Rumia odgrywała rolę m i e j s cowości letniskowo- kuracyjnej. Przyczyniło się do tego położenie geograficzne, malownicze bujne tereny, liczne ścieżki turystyczne oraz stawy bogate w ryby i liczne młyny wodne dodających uroku. W tym czasie powstało wiele pensjonatów i domów kuracyjnych, karczm, restauracji leśnych oraz mała scena leśna z widownią niedaleko góry Markowcowej.

Jednym z bardziej znanych i zachowanych hoteli do dnia dzisiejszego jest ''Biały Dworek'' przy ulicy Sobieskiego, który został dobudowany w 1903 r. na Zagórzu do istniejącej sali dancingowej. Początkowo nazywał się hotel ”Claassen” od nazwiska właściciela. Dodatkową atrakcją hotelu w okresie międzywojennym były konne zaprzęgi obwożące po okolicy kuracjuszy z Zagórza. Częstymi gośćmi hotelu byli pielgrzymi odwiedzający pobliską kaplicę Przebendowskich.

Kolejnym obiektem zachowanym po dzień dzisiejszy jest willa „Emilia” przy ulicy Sobieskiego. Budynek wybudowany został pod koniec XIX wieku, kiedy na Zagórzu i Szmelcie powstawały liczne domy kuracyjne. W okresie międzywojennym jak i w czasie okupacji znajdował się tutaj 

gabinet lekarski. Również na Zagórzu przy kurorcie znajdował się sztuczny staw, który w okresie letnim zostawał napełniany dla turystów, gdzie mogli wypoczywać pływając łódkami, rowerami wodnymi, itp. W miejscu, gdzie znajduje się obecnie fontanna przy ulicy Sobieskiego, znajdował się zajazd Sobieskiego. Jak głosi legenda, król Jan III Sobieski zatrzymywał się w nim w drodze do swojego dworu w Rzucewie, w pobliżu Pucka. Zajazd był wielokrotnie przebudowywany aż z końcem XIX wieku przekształcił się w hotel „Dolina Szmelty”. Po II wojnie światowej zajazd podupadł i został rozebrany, a jego rekonstrukcję można oglądać w muzeum we Wdzydzach Kiszewskich w 1931 roku, ze względu na wzmożony postęp technologiczny zwiększający transport samochodowy, naprzeciwko zajazdu powstała pierwszai jedyna w okolicy stacja benzynowa.

Źródło tekstu: www.rumia.edu.pl
Kamil Blok

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account